Huş Ağacı

Huş ağacı dünyanın kuzey yarımküresinin nemli ve asitli topraklardan oluşan dağlık bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Daha çok kuzey Avrupa ve kuzey Amerika’nın yüksek bölgelerindeki ılıman iklimlerin olduğu yerlerde görülmektedir. Yumuşak ve parlak yapısının yanı sıra dayanıklı olmasından dolayı birçok alanda huş ağacı ürünleri kullanılmaktadır. Sitemizde huş ağacından yapılmış kontrplak çeşitlerinin satışını yapıyoruz. Huş ağacının kerestesi birçok alanda kullanılırken, yaprak, kabuk ve tohumu sağlık alanında kullanılmaktadır.

Huş Kontrplak

Dünya genelinde en dayanıklı ve sağlam kontrplak çeşidi olarak bilinen huş kontrplak ürünlerinin hammaddesi olan huş ağacı ülkemizde de yetişmektedir. Ülkemizin kuzeydoğu bölgesinin yüksek yerlerinde bulmak mümkündür. Yapı itibariyle soğuğa dayanıklı bir ağaç türü olduğu için kontrplak üretiminde daha fazla tercih edilmektedir. Huskontplak.net sitemizde huş ağacından yapılmış olan kontrplak çeşitlerinin tüm özelliklerini bulabilir ve ürün siparişi vererek istediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz. Huş ağacının da kendi arasında çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında, Kafkas tüylü huş ağacı, adi huş ağacı, kızılağaç yapraklı huş ağacı olarak çeşitleri mevcuttur.

Huş Ağacının Özellikleri

Sitemizde sizleri sunduğumuz huş kontrplak ürünlerin yapıldığı ağaçların özelliklerini bulabilirsiniz. Huş ağacı, renkli ve beyaz reçineli, kabuklu bir yapıya sahiptir. Yetiştiği bölgelerde nisan ve mayıs aylarında küçük meyveler vermeye başlarlar. Ağacın dalları sarıya yakın yeşil renkte olmakta ve dalları aşağı yönlü sarkık durumdadır. Kışın yaprak döktükleri ve sürgün verdikleri için hızlı büyüyen ağaç türlerinden birisidir.

Huş Ağacı Türleri

Huş kontrplak olarak kullanım alanlarına göre farklı türlerinden kontrplak çeşitleri üretimlerini yapıyoruz. Huş ağacı türleri arasında, bodur huş, Rize huşu, Sicilya huşu, himayala huşu, bataklık huşu, kuzey Çin kırmızı huşu, tatlı huş, kuzey huşu, sarı huş, fındık yapraklı huş, Çin bodur huşu, farges huşu, Japon huşu, Amerikan bodur huşu, kalp yapraklı huş, kral huşu, delevay huşu, adi huş, alaska huşu, tüylü huş, kara huş olarak türleri bulunmaktadır. Tüm türleri esnek ve dayanıklı özellikleri sayesinde ahşap ürünleri olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Ahşap dayanıklılığının yanı sıra, yaprak, tohum ve kabukları sağlık sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır.

Rus Huş Ağacı Kontrplak

Huş kontrplak üretiminde en çok tercih edilen Rus huş ağacından, uluslararası standartlara uygun olarak üretilmiş huş kontrplakları www.huskontrplak.net sitemizde bulabilirsiniz.

error: Bu içerik kopyalanamaz.